16 OCAK BASIN ONUR GÜNÜ İZMİT BEL İLANI--
BÜNYAMİN ÇİFTÇİ BASIN ONUR GÜNÜ
NET MEDYA GRUP

Güncel

GTÜ TÜRKİYE’NİN TARIMI İÇİN PLANT FACTORY İLE ANLAŞTI

Gebze Teknik Üniversitesi ile ülkemizde kapalı alanda topraksız dikey tarım sistemlerinin öncülerinden Plant Factory arasında Ar-Ge odaklı iş birliği protokolü imzalandı.

30 Aralık 2020 Saat: 11:43
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 170 kez okunmuştur

GTÜ TÜRKİYE’NİN TARIMI İÇİN PLANT FACTORY İLE ANLAŞTI
GTÜ TÜRKİYE’NİN TARIMI İÇİN PLANT FACTORY İLE ANLAŞTI

Üniversite-Sanayi Türkiye Tarımı İçin Bir Arada 

Ülkemizin 11 Araştırma Üniversitesi’nden biri olan Gebze Teknik Üniversitesi’nin Biyoteknoloji Enstitüsü ile kapalı mekanda topraksız dikey tarıma yönelik yerli ve milli sistemlerin öncülerinden olan Plant Factory Bitki ve Gıda Sistemleri A.Ş. arasında bir süredir devam ettirilen görüşmeler neticesinde, 4 yıllık bir işbirliği protokolü imzalandı. Gebze Teknik Üniversitesi Senato Salonu’nda Rektör Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan’ın başkanlığında yapılan toplantıda Plant Factory kurucu ortakları Halil Beşkardeşler, Ahmet Güney, Emre Kaynar ve Anıl Sönmez ile Biyoteknoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Işıl Kurnaz, Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Ümit Barış Kutman, Biyoteknoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Elif Damla Arısan, Dr. Öğr. Üyesi Bahar Yıldız Kutman, Genel Sekreter Nadir Yıldırım ve Enstitü Sekreteri Murat Uçar hazır bulundu. 

 

Amaç Sağlıklı Ürünler Yetiştirmek 

İmzalanan protokol kapsamında, Plant Factory tarafından geliştirilmiş olan topraksız dikey tarım sisteminin Ar-Ge odaklı olarak tasarlanan bir prototipi Gebze Teknik Üniversitesi kampüsünde kurulacak. Bu sistemde bitki besleme optimizasyonu ve biyofortifikasyon gibi yaklaşımlarla kaynak kullanım etkinliğini arttırmaya, karbon ayak izini azaltmaya, küresel gıda ve beslenme güvencesi bakımından sürdürülebilir ve iklim değişikliğine dirençli bir üretim sistemi oluşturmaya, ürünlere fonksiyonel gıda özelliği kazandırmaya ve sonuç olarak daha kaliteli, daha “yeşil” ve her bakımdan daha sağlıklı ürünler yetiştirmeye yönelik Ar-Ge çalışmalarının yürütülmesi planlanıyor. 

 Rektör Aslan; Tarımda Rekabet İçin İnovasyon Vurgusu Yaptı 

İmza töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. Muhammed Hasan ASLAN, tarımda rekabet için inovasyon vurgusu yaparak küresel iklim değişikliği ve kuraklık tehdidi altında başta su olmak üzere kaynakları verimli kullanmanın ve güvenilir ve sağlıklı gıda yetiştirebilmenin önemine işaret etti. Biyoteknoloji Enstitüsü öğretim üyelerine ve Plant Factory kurucu ortaklarına teşekkür eden Aslan, böyle yenilikçi tarım sistemlerinde sağlıklı gıda üretiminin yanı sıra ilaç ve kozmetik gibi farklı sektörlerin ihtiyaçlarına yönelik yüksek katma değerli tıbbi ve aromatik bitkilerin de standardize koşullarda üretiminin çok önemli olduğunu ifade etti.  

Plant Factory, Sektörün Küresel Öncülerinden Olacak 

Toplantıda Plant Factory adına konuşan yönetici ortak Halil BEŞKARDEŞLER ise, şirketin kuruluşundan bugüne kadarki başlıca gelişmeleri ve faaliyetlerini özetlediği kısa bir tanıtım sunumu yaparak Gebze Teknik Üniversitesi Biyoteknoloji Enstitüsü ile güçlerini birleştirmekten duydukları memnuniyeti dile getirdi. BEŞKARDEŞLER, geliştirdikleri sistemin yüzde yüz yerli ve milli mühendisliğin bir eseri olduğunu vurguladı. Gebze Teknik Üniversitesi ile yaptıkları iş birliği sayesinde, bilimsel açıdan sağlam adımlarla kendilerini sürekli geliştirmeyi ve yalnızca Türkiye’de sektöre öncülük etmekle kalmayıp başta Orta Asya ve Orta Doğu ülkeleri olmak üzere yurtdışına da rekabetçi dikey tarım sistemleri satmayı hedeflediklerini aktardı. 

 

 

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Yedincigün Haber Gebze-Darıca-Çayırova-Dilovası Güncel Kocaeli Haberleri hızlı, güvenli ve sürekli haber Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız