DAL LUNAPARK
NET MEDYA GRUP

Güncel

DİSK, 54.YILINI BALDUR DİRENİŞÇİLERİYLE KUTLADI

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) kuruluşunun 54. yılını, İspanya sermayeli Baldur Süspansiyon fabrikası önünde direnen Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi işçilerle beraber kutladı.

14 Şubat 2021 Saat: 15:33
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 232 kez okunmuştur

DİSK, 54.YILINI BALDUR DİRENİŞÇİLERİYLE KUTLADI
DİSK, 54.YILINI BALDUR DİRENİŞÇİLERİYLE KUTLADI

Çayırova Şekerpınar Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan Baldur Süspansiyon fabrikası önünde yapılan etkinliğe, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve DİSK yöneticileri, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, HDP Milletvekili Musa Piroğlu, TİP, Sosyalist Emekçiler Partisi (SEP) ve Devrimci İşçi Partisi (DİP) üyeleri de katıldı.

“DİSK işçilerin isyanıdır”

Etkinlikte konuşan DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu DİSK’in bütün engellemelere rağmen işçilerin haklarını korumaya devam ettiğinin altını çizerek “İnadına örgütleneceğiz, hakkımızı alacağız. Onlar bizi ne kadar ezmeye çalışsalar da bıkmadan mücadeleye devam edeceğiz. Onlar arkalarına bu çarpık düzeni alsalar da bizim üretimden gelen gücümüz var” ifadelerini kullandı.

Baldur grevine dair bilgilendirme yapan Adnan Serdaroğlu, 54 yıl önce dalgalanmaya başlayan şanlı DİSK bayrağının bu grev alanında dalgalanmaya devam ettiğini ifade etti. Serdaroğlu, “Bundan 54 yıl önce yine böyle soğuk bir günde kuruluşumuz gerçekleşti. Bir grevin bağrından doğdu. Bugün başka bir grevle mücadelesini yükseltiyor” dedi.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’da konuşmasında  ‘’Bütün geleceğimizi karartmaya çalışan, çocuklarımızın hatta doğmamış torunlarımızın geleceğini yok etmeye çalışan bu vahşi düzene karşı demokrasi, eşitlik ve adalet mücadelesini hep birlikte büyütüyoruz'' dedi.

Çerkezoğlu şöyle konuştu:

''Bugün Türkiye’de siyasi iktidar, her gün işçilerin anayasal haklarının çiğnenmesine sessiz kalanlar; işte burada Baldur’da, Çorum’da, Türkiye’nin dört bir tarafında anayasal hakkını kullandığı için, DİSK’li olduğu için işten çıkartılan ve günlerdir direnişte olan işçilerin bu hak gasblarına sessiz kalanlar; Anayasa'da ’Her yurttaşın emeğinin karşılığı olan insanca bir ücret alması hakkıdır’ denmesine rağmen bizi açlık sınırının altındaki asgari ücrete mahkum edenler; bugün sendikal haklarının kullanılmasını engelleyenler; Anayasa'da Ekonomik-Sosyal Konsey diye bir kurul olmasına ve yılda iki sefer toplanması gerekmesine rağmen 11 yıldır o kurulu toplamayarak işçilerin söz hakkının önüne engel koyanlar bu ülkede demokratik bir anayasa yapmaz.

Böyle bir zihniyetin bu ülkeye demokrasi getirmesi de demokratik bir anayasa yapması da mümkün değildir. DİSK’in 54. yılında bu direniş alanında diyoruz ki; bu ülkede eşitlikçi, özgürlükçü, demokratik bir anayasayı kuracak ve yaşatacak olanlar ve bu topraklarda eşitliğin, özgürlüğün, adaletin ve emeğin Türkiyesi’ni kuracak olan da bu ülkenin tüm değerlerini üreten işçi sınıfıdır, emekçilerdir, emekçi halkımızdır.''

Etkinlik, konuşmalar sonrasında DİSK Korosu, Semiha Aygün, Erdal Güney, Hüseyin Turan, Balık Ayhan ve ekibinin sahne almasıyla devam etti.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Yedincigün Haber Gebze-Darıca-Çayırova-Dilovası Güncel Kocaeli Haberleri hızlı, güvenli ve sürekli haber Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız