whatsapp
Bayram DEMİR
Bayram DEMİR

ANLIYORUM

Merhaba sevgili okurlarım. Ülke gündemine dair gelişmeler ile et sektöründeki üretici ve tüketici sorunları hakkında önemli açıklamalarda ve uyarılarda bulunacağım.

8 Aralık 2016 Saat: 19:41
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 3.527 kez okunmuştur

Merhaba sevgili okurlarım. Ülke gündemine dair gelişmeler ile et sektöründeki üretici ve tüketici sorunları hakkında önemli açıklamalarda ve uyarılarda bulunacağım. Köşe yazılarım hakkında yorum ve görüşlerinizi bekliyor tüm okurlarıma selam ve sevgilerimi iletiyorum.

ANLIYORUM…

Türk siyasetinde önemli iz bırakan değerli devlet adamı, beyefendi abisi  İsmet Sezgin  hakkın rahmetine kavuştu.  Allahtan Rahmet  ve mekanının cennet olmasını cenabı haktan niyaz ederim.

İsmet Sezgin kimdir?

1928 de Aydın da doğan ve 9 kişilik ailenin  en büyük evladıdır. İlköğretimini  Aydın ve İzmir’de tamamlamış olup İzmir Yüksek Ekonomi ve Ticaret okulunu bitirmiştir.  O dönemde aynı zamanda Talebe Cemiyeti Başkanlığı da yapmıştır.

Atletizmle ilgilenen Sezgin 1950 yılında Yüksek okuldan mezun olmuş ve Emlak Kredi Bankası Denizli şubesinde iş hayatına başlamış ve aynı yıl evlenmiştir.

1952’de siyasete atılmış ve kısa bir süre  sonra Demokrat Parti’den İl İdare Kurulu’na seçildi. 1955’te Aydın Belediye Başkanlığı’na seçilmiş olup . 27 Mayıs 1960 darbesinden sonra tutuklandı.

Ceza evinde çıktıktan hemen sonra Adalet Partisi Aydın  teşkilatını kurmuş olup 1961 yılında  da Milletvekili seçilerek meclise gitmiştir. Kısa sürede Süleyman Demirel’in yakın siyaset arkadaşı olmuştur. Aynı zamanda Türk siyasetinin “İSMET ABİ” si olmuştur.

1961 tarihinden 1980 yılına kadar Adalet Partisinden Aydın Milletvekili  seçilmiş olup AP döneminde ikinci ve üçüncü Demirel hükümetlerinde  Gençlik ve Spor Bakanlığı, Altıncı Demirel Hükümetinde ise Maliye Bakanlığı yapmıştır.

Her iki bakanlıkta da 12 Mart ve 12 Eylül darbelerine mazur kalmış olup ayrılmak zorunda kalmıştır.

Bu süreçte AP Genel Başkan Yardımcılığı görevini de üslenmiş olup 1963 ten 1985 yılına kadar Türk Belediyeciler Birliği Genel Başkanlık görevini de yapmıştır..

Siyasi yasaklar kalktığında yine Süleyman Demirel’le birlikte Doğruyol Partisine katılmıştır. 

1991 yılında DYP Aydın Milletvekili seçilerek uzun yıllar bu görevi yapmıştır.

12-13-114-15-16-19 ve 20. Dönemler Aydın şehrinden Meclise girmeyi başarmıştır.

Yedinci Demirel hükümetinde İçişleri Bakanlığı 1993 te  Demirel’in Cumhurbaşkanı, Tansu Çillerin de DYP Genel Başkanlığına seçilmesinin ardından istifa etti. 1995 te Meclis Başkanı  olmuş olup 1997’de  Demokrat Türkiye Partisi kurucuları arasında yer almış olup 1997 de kurulan Üçüncü Yılmaz Hükümetinde Milli Savunma Bakanı olarak görev aldı.1999 da DTP Genel Başkanlığına geldi 2002 de bu görevden istifa ederek aktif siyaseti bıraktı.

Atletizmin yanı sıra futbola da meraklı olan İsmet Abi  en büyük iki hobisi  de Deniz ve Şiir dir.

İsmet Abinin şiirlerinden birini paylaşarak onu bir kez daha rahmetle anıyorum. Ruhun şad olsun İsmet Abi Nur içinde uyu….

 

BÜYÜ

Büyümü kapladı evreni nedir

Nedir Allahım bu gökyüzü

Pul pul, ışıl ışıl, mavi mavi

Nedir Allahım bu toprak

Bire bin veren bereketli

Nedir Allahım bu su

Gürül gürül akan, tertemiz

Nedir Allahım bu ateş

Nar gibi

Yakmıyor insanın elini

Nedir bu insanlar Allahım

Cıvıl cıvıl sokaklarda

Gözbebekleriyle gülen, pırıl pırıl

Ana, baba, oğul, kardeş, dost, sevgili !

Nedir bu dünya Allahım !

Öfkeden, kinden, kavgadan uzak

Dertsiz, tasasız, korkusuz bir yaşam

Dostluk, kardeşlik, barış, özgürlük el ele Akın akın gidiyor insanlar İyiye, güzele, sevgiye

Saygılarımla - Bayram DEMİR

 

 

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Yedincigün Haber Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

TERÖR ATEŞİ12 Aralık 2016 Saat: 10:31
Bu hafta sonu Türk Ulusunu derinden yaralayan ve herkesi yasa boğan şahsiyetsiz, ahlaksız ve namussuz yaratıkların yaptıkları saldırı sonucu 42 aileye ateş düşürdü.
Tüm Yazıları
Yukarı ↑